تازه ها
در بنیاد نخبگان استان خوزستان برگزار شد؛ نشست بررسی ابعاد علمی زندگی نابغه ریاضی جهان بانو مریم میرزاخانی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست بررسی ابعاد علمی زندگی مریم میرزاخانی نابعه ریاضی جهان با حضور اساتید ریاضی دانشگاه های استان خوزستان و استاد برجسته ریاضی جهان، پروفسور امیدعلی سهنی کرمزاده در محل بنیاد نخبگان استان خوزستان برگزار  شد.


به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان خوزستان، پروفسور امید علی شهنی کرم زاده در این مراسم که شامگاه گذشته در سالن جلسات بنیاد نخبگان استان خوزستان برگزار شد، ضمن تسلیت به هم وطنان ایرانی گفت: خبر تلخ وغم انگیز مرگ نابعه ریاضی دنیا در چند روز اخیر نه تنها مردم ایران بلکه تمام دنیا را متاثر وناراحت کرد . دراین راستا مطالبی از سوی نویسندگان در نشریات ، رسانه صدا وسیما وحتی شبکه های مجازی مطرح شد که شاید اصل مطلب درباره ویژگی های مریم میرزاخانی به درستی بیان نشد چراکه  برخی شناخت درستی از این نابغه ایرانی نداشتند یا به نوعی مطالب را درست مطرح نکردند .

 


پروفسور شهنی کرم زاده اظهار کرد : زنده یاد مریم میرزاخانی افتخارریاضی برای همه جهان بود وباید از این اتفاق برای آینده جوانان استفاده کرد .

وی در مورد ویژگی های اخلاقی مریم میرزاخانی گفت : این نابغه ایرانی دو ویژگی مهم داشت واولین  شاخصه آن ایرانی بودنش ودومین هم این بود که به عنوان یک خانم ایرانی در المپیاد ریاضی جایزه گرفت .

این شخصیت برجسته علم ر یاضی به چگونگی شکل گیری المپیادها  هم گریزی زد وافزود: برگزاری المپیادها در کشورمان بعد از انقلاب در اکثر شهرها شکل گرفت ودکتر نجفی وحداد عادل به عنوان وزرای آن زمان دراین راستا برنامه ریزی و وقت زیادی گذاشتند .بنابراین ریاضی در کشور یک جریان تبدیل شد وزنده یاد مریم میرزاخانی بارها صراحتا اعلام کرد که برگزاری المپیادها باعث شد به ریاضی علاقه مند شوند.

 


ضرورت تحقیق درباره علل فرار دانش آموزان از ریاضی

وی افزود: مریم میرزاخانی گفته بود اگر المپیاد ها نبود ،یا نویسنده می شدم یا مهندس . یعنی در ابتدا به ریاضی علاقه نداشت اما در کشور ما این گونه است که وقتی یک جریان خوب بوجود می آید ابتدا با کیفیت است اما بعدها این روند طی نمی شود .

کرم زاده نسبت به میزان تاثیرگذاری المپیادها در علاقه مندی با عدم علاقه مندی به ریاضی انتقاد کرد وگفت : پس از گذشت سالها از برگزاری المپیاها اما اکنون شرایط به گونه ای است که دانش اموزآن از درس ریاضی متنفر و از آن فرار می کنند که باید علل آن را بررسی کرد .البته این جریان در پذیرش دانشجویان دکترا هم دیده می شود وتعداد زیادی وارد این مقطع علمی می شوند و اکنون ۵۰ تا ۶۰ هزار فارغ التحصیل بیکار دکترا داریم یعنی در کشور یک برنامه را به خوبی شروع می کنیم ولی در بررسی علل شکست آن تحقیقات صورت نمی گیرد .

 


انتقاد پروفسور شهنی کرم زاده از روند فعالیت دانشگاه ها وآموزش وپرورش برای جوانان

وی افزود: دانشگاه ها وحتی آموزش وپرورش هم بیشتر به دنبال  تهیه مقاله ها هستند اما چنین سیستمی نمی تواند دانش آموزان را به ریاضی علاقه مند کند چرا که تکنیک در آموزش است که باعث این علاقه مندی در دانش آموزان می شود .

این استاد دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه ههای ما مشغول رتبه بندی هستند وآموزش وپرورش کار چندانی انجام نداده ؛ این درحالیست که باید آموزش وپرورش استعدادهای دانش آموزان را شناسایی کند و کشوری موفق می شود که علاقه مندی های جوانانش را شناسایی کند .


وی دراین نشست درباره نقش مهم ومثبت دانشگاه شهید چمران در پرورش نوابغی چون مریم میرزاخانی ها سخن گفت و تصریح کرد : از دانشگاه صنعتی شریف ودیگر دانشگاه ها دانشجویان به اهواز معرفی می شدند و یا ما برای تدریس به ورزشگاه شیرودی تهران می رفتیم .

دانشگاه شهید چمران اهواز نقش اساسی در تربیت المپیادی ها داشت

 

 


این استاد برجسته دانشگاه افزود: دانشگاه شهید چمران اهواز نقش اساسی در تربیت المپیادی ها داشت،اما امروز شاهد این هستیم که رشته ریاضی به قهقرا می رود، باید بررسی کرد عامل موفقیت امثال مریم میرزاخانی ها چیست وچطور شکل گرفتند وچه دانشگاه هایی تاثیر گذار بودند وچرا این جریانات شکست خورده اند و نمی توانند دانش آموزان را به ریاضی علاقه مند کنند .کرم زاده با بیان اینکه توانایی واستعداد بالای مریم میرزاخانی تنها عامل موفقیت او نبود افزود: پشتکار ، بردباری وخستگی ناپذیری این نابغه ریاضی باعث افتخارآفرینی اش دردنیا شد .

بنیاد نخبگان با برنامه ریزی ها از مهاجرت نخبگان به خارج کشور جلوگیری کند

این استاد برجسته ریاضی افزود: در ورزش وهمه مباحث باید بررسی های لازم برای شناسایی استعدادهای جوانان صورت گیرد و پیشنهاد می شود که بنیاد نخبگان سیستمی ایجاد کند وافراد با استعداد را پرورش دهد واز مهاجرت آنها به خارج جلوگیری کند.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان خوزستان، در این نشست که به نوعی مراسم یادبود این بانوی فرهیخته نیز بود،دیگر اساتید  دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند و در پایان برای این مرحومه شمع روشن کردند.